Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 28 marca 2024 roku, w naszej parafii, rozpoczęła się Msza upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Tą mszą rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił dwa sakramenty – Eucharystię, mówiąc „Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy, to jest bowiem ciało moje, które będzie za was wydane” oraz sakrament święceń przez nakaz czynienia tego samego, co On: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Z okazji ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii przedstawiciele wiernych złożyli Naszym Księżom życzenia:
Św. Jan Maria Vianney pisał:
„Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana. Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan. Kto ją żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? Kapłan. Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan. A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan. Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana”.
Dziś, w Wielki Czwartek, stajemy w obliczu wielkiej Tajemnicy powołania i wybrania. Pragniemy szczególnie podziękować Chrystusowi za dar Kapłaństwa, a Pasterza naszej parafii, Proboszcza Ks. Józefa oraz księży posługujących: Ks. Wiesława i Ks. Dymitra zapewnić o naszej modlitwie i podziękować za Wasz trud i pracę duszpasterską. W tym wyjątkowym dla Was Dniu, Szafarze łaski i największych tajemnic naszej wiary, życzymy, aby nieustannie towarzyszyła Wam bliskość Tego, który Was powołał i któremu oddaj ecie swoje życie. Niech dzięki Waszemu zaangażowaniu, obfitość łask nieustannie się pomnaża przez Chrystusowe „stokroć więcej,” i owocuje w sercach Parafian umacnianiem wiary i głębszym umiłowaniem Boga.
Szczęść Wam Boże!
Liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej zakończyła się uroczystym przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia, tradycyjnie nazwanego Ciemnicą. Oznacza to uwięzienie Chrystusa. Wierni adorując Najświętszy Sakrament mieli możliwość wspomnienia modlitwy Jezusa w Ogrojcu i Jego uwięzienia, podziękowania za obecność Chrystusa pośród nas. Po zakończeniu liturgii, jako symbol obnażenia z szat Chrystusa i rozdzieleniu ich pośród żołnierzy, ołtarz został obnażony, usunięto z niego świece, obrus, kwiaty.