Ogłoszenia – 6 niedziela zwykła – 11.02.2024 r.
- Dzisiaj wypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, jest to jednocześnie Światowy Dzień Chorego. Naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących. Dzisiaj po sumie, wszystkim chorym i cierpiącym udzielimy specjalnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
- Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy również Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej, indywidualnej i wspólnotowej modlitwy o trzeźwość, oraz do abstynencji wielkopostnej.
- We wtorek zakończenie karnawału – czyli ostatki. Przypominamy, że tego dnia wszelkie zabawy i rozrywki powinny zakończyć się najpóźniej o północy. Obyśmy z taką samą gorliwością obchodzili Środę Popielcową jak Tłusty Czwartek czy Ostatki.
- W środę 14 lutego – Środa Popielcowa. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 9 i 17.00 oraz w Zalesiu o godz. 18.00. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy jeszcze nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich wesel, zabaw i dyskotek.
- W Środę Popielcową usłyszymy słowa „Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, te słowa pozwolą nam dobrze rozpocząć czas pokuty i osobistego nawrócenia. Osoby uczestniczące w tym obrzędzie, mogą wziąć odrobinę popiołu do książeczki i posypać nim głowy domowników, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. Na czas Wielkiego Postu podejmujmy postanowienia, niech będą one poważne i odpowiednie do wieku. Już dzisiaj warto pomyśleć o swoim postanowieniu. Wielki Post jest doskonałą okazją do praktykowania najważniejszych dobrych uczynków – modlitwy, postu i jałmużny.
- W Popielec tradycja katolicka wspomina również św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w III wieku poniósł śmierć męczeńską. Podczas tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Św. Walenty jest patronem: epileptyków, chorych psychicznie, podróżników, narzeczonych i oczywiście mocno zakochanych. Niech to wspomnienie będzie okazją do przekazania życzeń osobom, które są dla nas bardzo ważne. Walentynki w tym roku mają charakter postny.
- W środę popielcową puszka na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie, zaś w przyszłą niedzielę taca na cele inwestycyjne w diecezji siedleckiej.
- Droga Krzyżowa w piątek o godz. 16.00