Pary mające zamiar zawrzeć Sakrament Małżeństwa, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, mają obowiązek zgłosić się do kancelarii parafialnej Narzeczonej minimum pół roku przed planowanym terminem ślubu w celu rozpoczęcia procedury przygotowawczej do zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Wcześniej powinni odbyć jedną turę katechez dla narzeczonych.
Narzeczeni powinni odbyć takie katechezy jeszcze przed zgłoszeniem zamiaru zawarcia Sakramentu Małżeństwa.
Narzeczeni mogą skorzystać z Kursu dla Narzeczonych, który odbywa się w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie lub Nowym Opolu:
https://drsiedlce.pl/kursy-weekendowe-w-siedlanowie/
https://drsiedlce.pl/kursy-weekendowe-w-nowym-opolu/
Podstawowe informacje dla osób przygotowujących się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa
Formalności przedślubne należy załatwiać w parafii narzeczonej, minimum trzy miesiące przed ślubem.
Termin ślubu można ustalić dużo wcześniej.
- O przynależności do konkretnej parafii decyduje wyłącznie fakt fizycznego zamieszkania (a nie zameldowania).
- Zasadą jest, iż sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniały jakieś warunki wskazujące na potrzebę zawarcia małżeństwa poza własną parafią, należy uzyskać licencję na ślub w innym kościele u swojego proboszcza.
- Obydwoje narzeczeni przedstawiają:
- Aktualne świadectwo chrztu świętego, tj. nie starsze niż trzy miesiące z adnotacją „do sakramentu małżeństwa”.
- Świadectwo bierzmowania (jeśli na świadectwie chrztu jest odnotowane, to wystarczy).
- dokument poświadczający ukończenie kursu przedmałżeńskiego lub co najmniej aktualne uczestniczenie w kursie przedmałżeńskim.
- Dokument poświadczający uczestnictwo w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej.
- Dowody osobiste (do wglądu).
- Zaświadczenie z USC uprawniające do tzw. ślubu konkordatowego lub odpis aktu wcześniej zawartego kontraktu cywilnego.
- W przypadku wdowców akt zgonu poprzedniego małżonka.
- Na podstawie tych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zostaną wygłoszone zapowiedzi. Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie, dostarczyć kancelarii parafialnej.
- Po spisaniu protokołu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do spowiedzi. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna.
- W piątek przed ślubem narzeczeni wraz ze świadkami ślubu w kancelarii parafialnej spisują akt ślubu (należy znać dane świadków tj. imiona, nazwisko, wiek, adres). Świadkiem ślubu może być osoba pełnoletnia i mająca zdolność podejmowania czynności prawnych.
- Na dzień przed ślubem należy przystąpić do spowiedzi.
- W dniu ślubu świadkowie dostarczają do zakrystii obrączki.
- W przypadku tzw. ślubu konkordatowego ksiądz przekaże nowożeńcom “Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa”. W ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa zostanie o tym powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego. Tam też należy odebrać Akt małżeństwa (wypis z ksiąg cywilnych) do załatwiania jakichkolwiek spraw cywilnych.
DEKRET dotyczący zasad liturgiczno-muzycznych celebracji sakramentu małżeństwa w Diecezji Siedleckiej
Filmowanie i robienie zdjęć podczas uroczystości ślubnej podlega przepisom liturgicznym i musi być wcześniej uzgodnione z duszpasterzem lub z Liturgiczną Służbą Ołtarza (wymagane zaświadczenie o przebytym kursie kamerzystów i fotografów wydawane przez Diecezjalną Komisję Liturgiczną.